Одним з основних засобів підвищення надійності зварних з'єднань є термічна обробка - процес якої складається з трьох послідовних етапів: нагрівання до заданої температури з певною швидкістю, витримка при цій температурі протягом певного часу і наступні охолодження із заданою швидкістю або під шаром ізоляції.

Ми використовуємо сучасні методи термічної обробки зварних з'єднань, згинів труб із застосуванням новітнього обладнання «Heatmasters» - Фінляндія.

Ми маємо досвід робіт на виїзних ділянках:

 

ПАТ "Центренерго" Зміївська ТЕС

 • термообробка зварних з'єднань колекторів СУР Ø244,5х28мм Ст15NiCuMoNb5 (реконструкція газощільного котла №8).
 • термообробка зварних з'єднань вихідних колекторів КППВД Ø273х63мм Ст15Х1М1Ф.
 • термообробка зварних з'єднань денець колекторів тилових екранів НРЧ Ø159х25мм ст12Х1МФ.
 • термообробка зварних з'єднань вхідного колектора КППВД Ø152х31мм Ст15Х1М1Ф.
 • термообробка зварних з'єднань вхідних колекторів Ø159х12мм ст12Х1МФ.

 

ПАТ "Центренерго" Трипільська ТЕС

 • термообробка зварних з'єднань вхідних та вихідних колекторів водяного економайзера Ø325х50 Ст15Х1М1Ф.
 • термообробка зварних з'єднань вхідних та вихідних колекторів НРЧ Ø159х12мм ст12Х1МФ.

 

Термообробка в стаціонарній печі, цеху ТОВ «ЦЕНТРЕНЕРГОРЕМОНТ» для:

ПАТ "Центренерго" Зміївська ТЕС

 • термообробка згинів петель змійовиків КППВД Ø42х4 мм Ст12Х18Н12Т.
 • термообробка водоперепускних згинів Ø159х18 мм, довжиною 1500 мм.
 • термообробка колекторів ШПП Ø159х25мм, довгою 1200 мм.

 

ТОВ "ДТЕК Східенерго" Курахівська ТЕС

 • термообробка згинів петель змійовиків КППВД Ø42х4 мм Ст12Х18Н12Т.

 

ПАТ "Центренерго" Трипільська ТЕС

 • термообробка зварних з'єднань трубопроводу РОУ Ø159х30мм, ст12Х1МФ.

 

ТОВ «Донбастеплоелектромонтаж»

 • термообробка водоперепускних згинів Ø159х18 мм, довжиною 1500 мм.

 

 

Класифікація видів термообробки:

 1. Попередній підігрів

Труби з низьковуглецевих і низьколегованих сталей перлітного класу підігрівають (особливо в зимовий час) до 100-200 ° С, що оберігає зварене з'єднання при зварюванні від швидкого охолодження, що приводить до виникнення тріщин у шві. Розрізняють попередній підігрів (до початку зварювання) і супутній (безпосередньо в процесі зварювання або під час перерв в процесі зварювання).

 1. Високу відпустку

При термообробці зварене з'єднання нагрівають до температури на 20-30 ° С нижче температури критичної точки Ас1, витримують протягом 1-5 год. і потім повільно охолоджують. При цьому на 70-90% знижується рівень зварювальних напружень, відбуваються структурні зміни в звареному шві і зоні термічного впливу, які полягають для низьколегованих сталей в розпаді гартівних структур, що в кінцевому підсумку призводить до помітного зниження твердості і підвищення пластичності металу. Високій відпусці зазвичай піддають зварні з'єднання труб із сталі перлітного класу.

 1. Нормалізація

Застосовується для зварних з'єднань, виконаних методами зварювання з великою погонною енергією, при якій структура металу зварного з'єднання стає грубозернистим зі зниженими механічними властивостями.

Зварене з'єднання нагрівають до температури на 20-30 ° С вище температури критичної точки Ас3, витримують протягом нетривалого часу і охолоджують на спокійному повітрі.

Нормалізації найчастіше піддають зварні з'єднання тонкостінних труб малого діаметра з низьколегованих сталей перлітного класу, зварених газовим зварюванням, які в початковому стані (після зварювання) мають грубозернисту структуру зі зниженими пластичними властивостями.

 1. Термічний відпочинок

Зварене з'єднання нагрівають до 250-300 ° С і потім витримують протягом декількох годин. При термічному відпочинку зменшується вміст дифузійного водню в зварних з'єднаннях, а також дещо знижується рівень зварних напружень. Відпочинок зазвичай призначають для зварних з'єднань товстостінних конструкцій, для яких важко виконати термообробку по режиму високого відпустки.

Сюди можна віднести також термообробку по режиму "дегазації" (нагрів до 200-250°С з витримкою 1-2 год.), яка проводиться при ремонті трубопроводів і корпусних конструкцій, які працювали в контакті з коррозійнонебезпечними середовищами.

 1. Аустенізація

Зварене з'єднання нагрівають приблизно до 1080-1130°С, витримують протягом 1-2 год. Охолоджують на повітрі. В результаті аустеніту за рахунок розпаду фериту, поліпшити механічні властивості стали і знизити рівень зварювальні напруги. Аустенізації піддають зварні з'єднання трубопроводів з високолегованих сталей аустенітного класу марок 08Х18Н10Т і ін.

 1. Стабілізуючий відпал

Стабілізуючий відпал застосовують для зварних з'єднань трубопроводів з високолегованих сталей аустенітного класу марок 08Х18Н10Т і т.п. Зварене з'єднання нагрівають до 850-870 ° С, витримують протягом 2-3 год. і охолоджують на повітрі. Така термообробка призводить до зниження зварних напружень на 70-80% і забезпечує стабільну структуру, добре протидіє виникненню міжкристалітної корозії.

 1. Нормалізація з відпусткою

Повна або відновна термічна обробка застосовується для відновлення структури і властивостей зварних з'єднань різних сталей. При термічній обробці зварних з'єднань теплостійких сталей з метою продовження ресурсу тривало експлуатованих паропроводів. Нормалізація забезпечує отримання рівномірної аустенитной структури. При подальшому охолодженні відбувається перетворення аустеніту в ферит. Високий відпустку дає тривалу міцність і пластичність зварних з'єднань.